» » Bocja Wspaniała (BOTIA MACRACANTHA)

Bocja Wspaniała (BOTIA MACRACANTHA)

Data dodania: 04-08-2013 Wyświetleń: 1086
Autor artykułu: Dawid Zawadzki. 
 
Bocja Wspaniała (BOTIA MACRACANTHA)

Niesamowita, pięknie ubarwiona, dynamiczna, zwariowana, a na dodatek niezwykle skuteczna w zwalczaniu plagi ślimaków! Tak w skrócie można opisać najpopularniejszą przedstawicielkę rodziny kozowatych, czyli Bocję Wspaniałą (BOTIA MACRACANTHA).

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE HODOWLI:
Ta jakże inna, wszystkożerna rybka występująca w Azji, a dokładniej rzecz ujmując w Indonezji uwielbia przydenną część zbiornika. Pamiętać jednak należy, iż Bocja jest bardzo wybredną rybką i nie zadowoli jej byle jakie podłoże - najlepiej, gdyby było ono piaszczyste, z licznymi kryjówkami (korzenie, kamyczki itp.). Oczywiście to nie wszystko, bowiem jak już wspomniałem wcześniej, Bocja jest bardzo dynamicznym stworzonkiem, a co za tym idzie do jej prawidłowego rozwoju potrzebne będzie akwarium o pojemności, przynajmniej dwustu litrów. Tak moi drodzy 200 litrów, to moim skromnym zdaniem minimum. Po pierwsze rybka ta osiąga długość, nawet do 30 cm, a po drugie należy hodować ją w małym stadzie (hodowane pojedynczo marnieją!). Ważną informacją zapewne będzie fakt, iż wszystkie Bocje Wspaniałe, które żyją w akwariach, pochodzą ze środowiska naturalnego - jak na dzień dzisiejszy nie udało się doprowadzić do rozrodu Bocji Wspaniałej w warunkach akwariowych. Zapewne niektórzy z Was zastanawiają się nad zakupem tej jakże wspaniałej rybki - i tak trzymać! Jednak nie podejmujcie decyzji zbyt pochopnie, bowiem musicie wiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Mianowicie rybka ta należy do okazów delikatnych, podatnych na różnego rodzaju infekcje. Zapewniam jednocześnie, iż dbałość o odpowiednie właściwości wody wystarczy, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Szczerze polecam hodowlę tej rybki, nawet tym początkującym akwarystom, wierząc w to, że staną oni na wysokości zadania! Kiedyś w końcu trzeba zacząć hodować rybki bardziej wymagające :). Tym, którzy podejmą wyzwanie zapewniam, a raczej Bocja Wspaniała zapewni wiele radości - SAMI ZOBACZYCIE! ;)
 
WŁAŚCIWOŚCI WODY:
  • Temperatura: 24-28oC
  • Twardość: 5-15on
  • Odczyn: 6,0-7,5 pH

WAŻNA WSKAZÓWKA:
W małych zbiornikach Bocja Wspaniała po osiągnięciu pewnej wielkości staje się agresywna, dlatego też nie podejmujcie próby hodowania jej w zbiorniku poniżej 200 litrów!


O ŹRÓDŁACH:
Opisując powyższy gatunek ryby korzystałem z własnej wiedzy oraz z informacji zawartych między innymi w "Atlasie ryb akwariowych: Ponad 750 gatunków ryb", którego autorami są Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt. Oprócz tego korzystałem z "Mini Leksykonu Ryb Akwariowych", którego autorami są Adam i Edyta Adamscy. Serdecznie polecam obie pozycje!

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2018 - www.MojeAkwarium.pl