» » JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ? (cz.1)

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ? (cz.1)

Data dodania: 24-12-2012 Wyświetleń: 2038
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.

 
alt

Zdaje sobie sprawę, że na temat tego czym jest akwarystyka napisano już bardzo wiele. Zdaje sobie również sprawę, że niektórzy z Was, a przede wszystkim Ci bardziej wprawieni w boje po prostu pominą ten artykuł ze względu na informacje, które są wyłącznie dla początkujących. Jednak moje przekonanie o tym, iż początkujący akwaryści potrzebują wskazówek od osób bardziej doświadczonych utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisanie tego artykułu jest potrzebne.

Na początku, zamiast pisać o tym ile frajdy może sprawić akwarystyka, zadam pytanie. Pytanie, które według mnie jest bardzo istotne. Czy zakładając akwarium zdajecie sobie sprawę z tego, że będziecie musieli poświęcić mu odrobinę czasu!? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to wszystko w porządku, jednak jeśli Wasza odpowiedź brzmi NIE, to proponuję zająć się czymś innym, ponieważ musicie liczyć się z tym, że akwarystyka to nie tylko przyjemność ale również obowiązki oraz odpowiedzialność za stworzonka żyjące w Waszych akwariach. Zapewniam jednocześnie, że jeśli dobrze zadbacie o swoje akwarium i rybki w nim żyjące zostanie Wam to wynagrodzone. Będziecie świadkami narodzin, zobaczycie przecudowne i zapierające dech w piersiach zwyczaje Waszych podopiecznych. Będziecie mogli po obcować z naturą jakże inną niż ta znana do tej pory. Aby jednak za bardzo nie zanudzać zapraszam na odrobinę historii ;)

Akwarystyka to bardzo ekscytujące i fascynujące hobby, której początki sięgają starożytności. Przyjmuje się, że Chińczycy byli pierwszymi hodowcami ozdobnych rybek. Oczywiście początkowo na hodowlę takich rybek mogli pozwolić sobie bardziej zamożni, jednak akwarystyka stawała się z dnia na dzień coraz bardziej popularna, w efekcie czego również ludzie ubożsi mogli cieszyć się urokami tego jakże kolorowego podwodnego świata. My Europejczycy, również nie musieliśmy za długo czekać, ponieważ w XVIII wieku nastąpiło wielkie akwarystyczne bum właśnie na starym lądzie. Dokładnie w tym wieku z Chin zostają przywiezione pierwsze rybki ozdobne. Na punkcie tych jakże pięknych rybek "złotych rybek" zwariował niemal cały świat. Zanim jednak udało się okiełznać przyrodę potrzeba było wiele lat doświadczeń i wyrzeczeń, ponieważ wiedza na temat hodowli ryb w początkowych latach była bardzo uboga. Wiedza oczywiście z biegiem lat stawała się pełniejsza i to właśnie dzięki niej można było rozpocząć poszukiwania innych bardziej egzotycznych gatunków. W dniu dzisiejszym technika i wiedza akwarystyczna umożliwia nam to co wydawało się jeszcze nie tak dawno niemal niemożliwe - akwaria morskie stały się rzeczywistością! O początkach akwarystyki można by było pisać i piać, ale znając życie większość z Was usnęłaby po 10 minutach. ;) Dlatego też proponuję przejść dalej!

Skoro czytacie te słowa, to pewnie stoicie przed bardzo ważną decyzją. Śmiem twierdzić, iż zastanawiacie się nad założeniem swojego pierwszego akwarium i macie dylemat jaki zbiornik kupić. Dlatego też zamiast rozmyślać i zastanawiać się przeczytajcie ten artykuł do samego końca. Wierzę bowiem, że przeczytanie go przed zakupem rozjaśni umysł ;) Tak poważnie, to mam nadzieje, że pomoże on Wam w dokonaniu naprawdę trafnej decyzji. Zanim więc klikniecie KUP TERAZ i wydacie swoje bardzo ciężko zarobione pieniążki, dowiedzcie się więcej o tak zwanym zbiorniku klejonym - chyba w tym momencie najbardziej popularnym i moim skromnym zdaniem najbardziej praktycznym. Jest to zbiornik szklany, którego ściany połączone są silikonem kauczukowym, co ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze ładnie wygląda, po drugie nie zatruwa wody żadnymi chemikaliami i co najważniejsze, jest BARDZO BEZPIECZNY! Prowadząc sklep zoologiczno-akwarystyczny, często słyszę pytania „czy aby ten zbiornik wytrzyma, czy nie zaleje nam mieszkania?” Pytanie, jak najbardziej zasadne! Pragnę jednak uspokoić – nie ma powodu do większych obaw! Po pierwsze, każde akwarium przed trafieniem do sprzedaży, przechodzi test szczelności. Po drugie, jeszcze nigdy nie trafiłem na zbiornik, który by się rozkleił! Miałem oczywiście do czynienia z minimalnymi wyciekami itp., ale dotyczyło to przeważnie zbiorników używanych i to naprawdę były sporadyczne przypadki! W naszym sklepie sprzedajemy TYLKO zbiorniki nowe i sprawdzone, dlatego można spać spokojnie ;)

Jeśli myślicie, że to już wszystko to muszę Was zmartwić, ponieważ teraz to dopiero się zacznie ;-). Czy zastanawialiście się już na czym i gdzie ustawić swoje przyszłe akwarium? - tak, to kolejne bardzo ważne pytanie, ponieważ szukając miejsca musicie wziąć pod uwagę to, że 1 litr = 1kg. kupując więc, przykładowo 100 litrowe akwarium poszukajcie szafki, która wytrzyma ciężar przynajmniej dwa razy większy, czyli w tym wypadku 200kg. Wszystko oczywiście dla bezpieczeństwa - nie chcecie chyba, żeby 100L wody znalazło się na podłodze! Oczywiście miejsce ustawienia akwarium też ma bardzo ważne znaczenie. Po pierwsze musi to być bardzo bezpieczne miejsce, do którego będzie bardzo łatwy dostęp. Po drugie akwarium nie powinno być narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Powodów jest wiele np: mogą wystąpić niekorzystne zmiany w składnie chemicznym wody, szybko rozrastające się glony nie tylko utrudnią obserwację, ale również źle wpłyną na roślinność, wahania temperatury między dniem a nocą także nie będą miały zbyt korzystnego wpływu na zdrowie ryb oraz roślin. Pomijając to wszystko akwarium możecie ustawić dosłownie wszędzie ;-)

Jeśli dotarliście tutaj i w dalszym ciągu chcecie mieć akwarium to RADUJE się razem z Wami i serdecznie zapraszam na dalszą porcję wiedzy!

Uff! Zbiornik już wybrany! Jednak to jeszcze nie koniec trudnych decyzji, zapewniam bowiem, że tym razem będzie jeszcze gorzej ;) Tak, tak! Tym razem będziecie musieli zmierzyć się z odrobiną techniki, która także w akwarystyce jest nieodzowna. Jednocześnie zapewniam, że po przeczytaniu owego artykułu będziecie czuć się wśród urządzeń akwarystycznych jak ryba w wodzie ;)

FILTRACJA:
Filtry to urządzenia, które można powiedzieć są sercem całego akwarium. Dzięki nim woda staje się czysta i zdrowa - filtr redukuje substancje szkodliwe powstające w wyniku rozkładu resztek pokarmowych, odchodów ryb itp. W naszym sklepie znaleźć można szeroką gamę filtrów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Długo zastanawiałem się, który z nich dla Was początkujących akwarystów będzie najlepszy i wiecie co? Wszystko zależy, tak naprawdę od możliwości finansowych. Jeśli macie możliwość zakupu filtra zewnętrznego, to szczerze polecam – daje on większe możliwości, przy mniejszym nakładzie pracy! Jednak nie zrażajcie się do filtrów wewnętrznych! Dzisiaj można zakupić filtry wewnętrzne, które potrafią naprawdę WIELE za NIEWIELE! Jednym zdaniem, dla każdego coś się znajdzie! Jeśli miałbym polecić coś z filtrów wewnętrznych, to myślę, że moja uwaga skupiłaby się na filtrach z serii TURBO lub FAN z firmy AQUAEL.

alt


OGRZEWANIE:
Za kontrolę temperatury wody odpowiadają grzałki, najlepiej, aby była to grzałka z termostatem. Moim zdaniem takie urządzenie do cyklicznego ogrzewania wody w Waszym pierwszym akwarium będzie najlepsze. Jeśli się już zdecydujecie, to pamiętajcie, żeby przy zakupie zwrócić uwagę na moc grzałki, która winna być uzależniona od wielkości zbiornika i jego otoczenia. Nie zapomnijcie także o nabyciu termometru – sprawdzanie temperatury wody powinno stać się nawykiem! Mam nadzieje, że znosicie jakoś ten techniczny język ;). Jeśli tak, to lecimy dalej!

OŚWIETLENIE:
Tutaj miałem niezły zgryz, ponieważ trzeba szczerze przyznać, że większość oferowanych na rynku pokryw posiada oświetlenie, które jest trochę za słabe, zwłaszcza do akwarium roślinnego – tego typu akwaria, w ostatnich latach zyskały sporo na popularności. Jednak nie ma co się stresować ;) Także i tutaj znajdzie się dla każdego coś dobrego! Wy jako początkujący akwaryści, nie będziecie przecież rzucali się na „głęboką wodę” i zaczniecie od roślin mniej wymagających, które poradzą sobie w akwarium z nieco słabszym oświetleniem – prawda? Jeśli jednak chcielibyście spróbować swoich sił z roślinami bardziej wymagającymi, to w ofercie naszego sklepu znajdziecie różnego rodzaju moduły oświetleniowe, które wystarczy dołożyć do pokrywy ;) Generalnie - ważna jest moc oświetlenia - zalecana: na 1 litr wody 0,5W, czyli w akwarium o pojemności 200 litrów stosujemy źródło światła o mocy 100W (w przypadku akwarium roślinnego, z bardziej wymagającymi roślinami).

To już jest koniec! Ma się rozumieć tego technicznego żargonu, bo na pewno nie przygody z akwarystyką - PRAWDA!? PRAWDA!! ... więc nie czekamy, tylko czytamy dalej! ;)

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogłem się doczekać tej chwili, to znaczy wspólnego urządzania akwarium. Tak! Ta chwila wynagrodzi Wam cały trud i wysiłek jaki włożyliście aby dotrzeć do tego miejsca. Co ja zresztą będę mówił, sami się przekonajcie jak wiele frajdy sprawia odtwarzanie środowiska naturalnego ryb. Zanim jednak zaczniecie tą jakże fascynującą czynność wiedzcie, iż macie w urządzaniu akwarium całkowitą swobodę. Nie będę ingerował w nic co robicie. Proszę jednak abyście zwrócili uwagę na kilka bardzo istotnych, moim zdaniem, porad. Wszystko to oczywiście dla dobra rybek! :)
 
JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ? (cz.2) >>>

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2018 - www.MojeAkwarium.pl