» » JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ? (cz.2)

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ? (cz.2)

Data dodania: 03-01-2013 Wyświetleń: 2757
Autor artykułu: Dawid Zawadzki

alt
 
PODŁOŻE:
Wystrój akwarium to tak naprawdę kilka etapów. Pierwszym jest przygotowanie podłoża, które nie tylko służy jako miejsce zaczepienia roślin, ale przede wszystkim pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w naszym akwarium. Wynika z tego, że wybór odpowiedniego żwirku to kolejna bardzo ważna decyzja.

Na co więc zwrócić największą uwagę? Po pierwsze na to, aby żwirek nie był zbyt jasny, a jego  brzegi nie był zbyt ostre - większość rybek nie przepada za jaskrawym podłożem, a ostre brzegi mogłyby spowodować okaleczenie naszych milusińskich. Po drugie nie dajcie się zwieść pozorom i za żadne skarby nie kupujcie sztucznie barwionego żwirku. Nie dość, że jest on droższy od naturalnego to jeszcze może zatruwać wodę. UFF! Na szczęście przypomniałem sobie o bardzo ważnej rzeczy! Zanim zaczniecie, pomiędzy zbiornikiem a szafką  podłóżcie specjalną matę, która zniweluje ewentualne nierówności. No! teraz możemy spokojnie wypłukać nasz żwirek i umieścić go w naszym zbiorniku pamiętając iż grubość warstwy podłoża powinna wynosić minimum 5cm, a najlepiej gdyby wynosiła ona 8cm. Jeśli ma to być akwarium z dużą ilością roślin, warto pomyśleć o specjalistycznych podłożach, substratach. Pełnią one bardzo istotną rolę, ale o tym w innym artykule ;)

TŁO:
Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego tła. Najbardziej popularnym i tanim rozwiązaniem jest zakup laminowanego tła, które przytwierdzamy na tylnej, zewnętrznej ścianie akwarium. Warto zaznaczyć, iż ogromny wybór wzorów w naszym sklepie zaspokoi nawet tych najbardziej wybrednych. Oczywiście możemy spotkać akwaria, które nie posiadają tła, są to akwaria pełniące funkcje ścianek działowych. Jeśli powyższy rodzaj tła Wam nie odpowiada, to zawsze można zakupić tła wykonane z plastiku, tworzywa sztucznego, umieszczane wewnątrz zbiornika. Takie tła imitujące korzenie, skały, rafę itp. należy solidnie umocować i pamiętać o tym aby było wolne od trujących substancji.

DEKORACJE:
Teraz kolejny etap, czyli "zabawa w dekoratora wnętrz" Proponuję zacząć od rozpakowania filtra i grzałki. Umocujcie je w zbiorniku i postarajcie się w sprytny sposób ukryć ich obecność. ;-). Wracając jednak do elementów dekoracyjnych - nie przesadzajcie i nie wrzucajcie wszystkiego co ładnie wygląda. Po pierwsze rybki musza mieć miejsce do pływania, a po drugie "nie wszystko złoto co się świeci". Dlatego na początek proponuje skałki lub korzenie – ja osobiście preferuję te drugie, czyli korzenie! Generalnie uwielbiam wszystko co naturalne i szczerze namawiam do stosowania TYLKO takich naturalnych dekoracji!

ROŚLINY:
Oj! widzę ten uśmiech na waszych twarzach - PODOBA SIĘ WAM CORAZ BARDZIEJ, CO NIE!? To jeszcze nic, teraz to dopiero nabierze wyglądu. Będziemy sadzić! ;-). Rośliny to przepiękny element dekoracyjny, który nie dość, że ładnie prezentuje się w akwarium, to jeszcze spełnia bardzo ważne funkcje - wytwarza tlen, stanowi schronienie dla narybku itp. Teraz, zresztą, tak jak zwykle kilka bardzo istotnych porad! Przed sadzeniem roślin, akwarium w 1/4 powinno być wypełnione wodą - pamiętajcie, że wodę lejemy tak, aby nie uszkodzić podłoża. Pamiętać również należy o tym iż roślina roślinie nie równa, dlatego też istnieje zasada, która mówi - wysokie z tyłu zbiornika, średnie w jego środku, a małe z przodu. Nie mniej ważne jest odpowiednie umocowanie ich w podłożu - generalnie niektóre gatunki rybek, tak czy siak będą z uporem maniaka zmieniać wystrój wnętrza waszego akwarium i nic a nic na to nie poradzicie ;-). Na koniec tego ostatniego już etapu dodam - sztucznym roślinkom mówię stanowczo STOP! Dlaczego? dlatego, że są sztuczne!

alt

Tym jakże optymistycznym akcentem kończę ten rozdział i zapraszam do kolejnego i to BARDZO ważnego rozdziału. Po nim będziecie mogli śmiało powiedzieć, że jesteście akwarystami z krwi i kości :)

Panie i panowie nadeszła wiekopomna chwila, ponieważ właśnie tu i teraz do Waszego nowo urządzonego akwarium nalejecie wody. Tym razem już do pełna - tylko ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin i elementów dekoracyjnych ;-). Następnym krokiem jaki powinniście wykonać jest uruchomienie Waszych urządzeń akwarystycznych. Po wykonaniu tych czynności cyknijcie światełko i podziwiajcie to czego dokonaliście. Miodzio co? - gdyby nie ta mętna woda, to byłoby rewelacyjnie i jeszcze bardziej miodzio! Nie martwcie się jednak, ponieważ wasz filtr dzielnie stawi czoła wszelkim zanieczyszczeniom. Nie biegnijcie jednak do sklepu i nie kupujcie jeszcze rybek! Nie popełniajcie tego samego błędu, który popełniłem kiedyś ja! BŁAGAM WAS! Teraz to pewnie myślicie, że jestem jakiś przewrażliwiony i przesadzam. Zapewniam, że nie ma w tym wszystkim kszty przesady, generalnie rzecz ujmując "domek dla rybek" jeszcze nie jest gotowy! Po pierwsze, zanim wpuścicie do akwarium rybki sprawdźcie jakość swojej wody - nie wszystkie rybki lubią to samo! Najważniejszymi czynnikami decydującymi o jakości wody w akwarystyce, tej słodkowodnej są:

TEMPERATURA:
Tutaj nie będę się specjalnie rozpisywał, ponieważ w dzisiejszych czasach utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody w naszych akwariach nie należy do specjalnie trudnych czynności. Wystarczy nastawić odpowiednią temperaturę na naszej grzałce z termostatem i gotowe. Nie zapomnijcie jednak spoglądać przynajmniej raz na dzień na termometr, który powinien znajdować się w widocznym miejscu. Dla niektórych rybek nawet niewielka różnica temperatury, może okazać się śmiertelna. Woda ma to do siebie, że bardzo powoli się nagrzewa, ale również wolno się ochładza. Ze względu na takie, a nie inne właściwości wody, rybki i rośliny nie są przystosowane do nagłych skoków temperatury - pamiętajcie o tym!!

TWARDOŚĆ:
Twardość wody, to zagadnienie powszechnie znane. Ja jednak pokrótce postaram się przybliżyć ten temat, ponieważ wiem, że to na pewno nikomu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie - może pomóc. Generalnie wodę dzieli się na: bardzo miękką, miękką, średnio twardą, znacznie twardą, twardą oraz bardzo twardą. Woda twarda, to taka, która zawiera sporą ilość rozpuszczonych soli wapniowych, magnezowych i żelazowych. Miękka natomiast nie zawiera lub zawiera, ale dosłownie śladową ilość tych soli. Zapewne niejednokrotnie będziecie musieli przeprowadzić testy do oznaczenia twardości Waszej wody. Twardości zarówno ogólnej (TwO), jak i węglanowej (TwW). Zawartość całkowitą soli wapnia i magnezu określa twardość ogólna, zaś zawartość wodorowęglanów i węglanów - węglanowa. Miarą twardości najczęściej stosowaną w akwarystyce jest stopień niemiecki. Powiało nudą co? ;-) Uwierzcie, że nie jest to takie straszne na jakie wygląda. Będzie dobrze!! Sami zresztą się o tym przekonacie, gdy tylko zakupicie swój pierwszy "TEST DO POMIARU TWARDOŚCI".

ODCZYN (pH):
Jeszcze dobrze nie nabraliście powietrza po poprzednim zagadnieniu, a ja od nowa zaczynam sie wymądrzać ;-) Tym razem jednak obiecuje, że będzie krótko. Odczyn wody to bardzo ważny wskaźnik dla naszych przyszłych rybek. Właśnie dla nich pH wody powinno być takie jak w wodach z których pochodzą. Jednak nie odchodźmy zbytnio od tematu i przejdźmy do wyjaśnienia powyższego zagadnienia. Odczyn wody określa się przez zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie. Właśnie one powodują, że woda jest bardziej kwaśna lub też bardziej alkaliczna. Co to tak naprawdę wszystko oznacza? Ano to, że za wszelką cenę musimy - dla dobra naszych rybek - utrzymać odpowiednie pH. W przeciwnym razie narazimy je na choroby, a w najgorszym wypadku na śmierć. Nie powinniście również zapominać o roślinności - to też są organizmy żywe, dla których jakość wody ma bardzo wielkie znaczenie! Mam nadzieje, że nikt z Was nie wyrzucił zbiornika i nie zrezygnował z akwarystyki, bo przecież te kilka zagadnień jest niczym w porównaniu z satysfakcją, która czeka na Was już w następnym rozdziale. ;-). Nim jednak przejdziecie dalej, musicie wiedzieć, że oprócz temperatury, twardości i pH jest jeszcze coś takiego jak NATLENIENIE. Otóż tlen rozpuszczony w wodzie jest niezbędny! Zarówno rybki jak i rośliny nie mogłyby bez niego funkcjonować. Nie martwcie się jednak ponieważ filtr, który zakupiliście powinien wywiązać się i z tego zadania w 100%. Oczywiście o wodzie i jej właściwościach można by pisać naprawdę bardzo dużo, pytanie tylko, czy będąc o krok przed wpuszczeniem pierwszych rybek ktoś będzie to czytał? ;) Wydaje mi się, że ta wiedza którą nabyliście w tym rozdziale na dzień dzisiejszy wystarczy.

Jeśli myślicie, że podczas urządzania wnętrza akwarium przeżyliście największe w Waszym życiu podekscytowanie, to mylicie się i to bardzo! Kupowanie i wpuszczanie rybek do akwarium, to dopiero frajda!! Jak zawsze jednak jest jakieś ale. Mianowicie pozwólcie najpierw dojrzeć Waszemu nowo założonemu akwarium. Okres takiego dojrzewania to jakieś 3 tygodnie (wszystkie urządzenia powinny być podłączone). Zdaję sobie sprawę, że ciężko będzie Wam wytrzymać! Będzie Was korciło, aby pobiec do sklepu, zakupić i wpuścić rybki do akwarium. Zapewniam jednak, że nie jest to dobry pomysł. Ja będąc na tym etapie co Wy popełniłem taki błąd. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Rybki chorowały i odchodziły jedna za drugą - to naprawdę nie było przyjemne. Dlatego też myślę, że warto przetrzymać ten niedługi okres dojrzewania. Aby jednak te trzy tygodnie spędzić na pogłębianiu wiedzy o akwarystyce, proponuje doczytać cały ten rozdział do końca. Pomoże on Wam w wyborze pierwszych rybek oraz da wskazówki w jaki sposób należy je transportować i wpuszczać do akwarium.

Mam nadzieje, że odrobiliście lekcje i zbadaliście wodę w swoim akwarium!? Jeśli nie, to zróbcie to przed zakupem rybek + dowiedzcie się jakie parametry wody będą najlepsze dla Waszych przyszłych pupili! Oczywiście na parametry wody można wpływać na różne sposoby - ja polecam używanie specjalistycznych wkładów filtracyjnych, które oczywiście można znaleźć w naszym sklepie ;) Należy również pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ilością rybek. Bardzo łatwo przekroczyć dopuszczalną gęstość zarybienia akwarium. Na każdy 1cm długości ciała dorosłej ryby musi przypadać co najmniej 1 litr wody w akwarium. Wykorzystując to, że jesteście jeszcze przed zakupem rybek, chciałbym przedstawić dosłownie kilka gatunków ryb, które według mnie doskonale nadają się dla początkujących akwarystów. Jedną z takich, nazwijmy to łatwych w hodowli rybek jest GUPIK PAWIE OCZKO - bardzo towarzyska rybka, która od wielu, wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród akwarystów z całego świata. Kolejnymi i na dodatek bardzo pięknymi rybkami są MOLINEZJE, MIECZYKI HELLERA, ZMIENNIKI PLAMISTE... Wszystkie te ryby żyją w bardzo podobnych warunkach. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest ich pakowanie i transportowanie. Przeważnie do transportu rybek używa się toreb foliowych, które nie posiadają rogów – są one zaokrąglone! Następnie powinno się zadbać aby w torbie znajdował się tlen. Tak przygotowaną torbę powinno się wsadzić w papierowe opakowanie, aby szybko zmieniające się otoczenie nie wywołało szoku u naszych podopiecznych. Gdy już szczęśliwie dotrzecie do domu, wyjmijcie z papierowego opakowania torbę foliową i ostrożnie włóżcie ją do wody w akwarium. Wszystko po to aby wyrównać temperaturę - pamiętacie przecież, że ryby nie są przystosowane do nagłych skoków temperatury. Następnym etapem będzie wpuszczenie rybek ... nie możecie się doczekać co? ;-)

Akwarium stoi, rybki pływają - wydawać by się mogło, że to już koniec. Otóż jeszcze nie! Pamiętacie jak na początku pisałem, że akwarystyka to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki oraz odpowiedzialność? Właśnie teraz przekonacie się, że nie kłamałem. Po pierwsze chciałbym wyjaśnić co rozumiem przez słowa "OBOWIĄZKI" oraz "ODPOWIEDZIALNOŚĆ". Otóż za tymi słowami kryje się bardzo wiele rzeczy. Rzeczy bardzo ważnych i szalenie potrzebnych w akwarystyce. Mam tutaj na myśli czynności pielęgnacyjne, które pozwoliłem sobie podzielić na kilka części.

PIERWSZA CZĘŚĆ:
Część ta, to zaopatrzenie się w najpotrzebniejsze, a zarazem niezbędne urządzenia. Będą one pomocne w utrzymaniu należytej czystości w Waszych akwariach. Jednym z takich urządzeń jest odmulacz za pomocą, którego usuniecie resztki pokarmów i innych nieczystości. Oczywiście za jego pomocą spuścicie też brudną wodę. Wiadomym jest także to, że żaden akwarysta nie obędzie się bez siatki. Jest ona bowiem bardzo przydatna. Po pierwsze usuniecie dzięki niej obumarłe części roślin pływające po powierzchni wody, a po drugie będzie Wam ona pomocna przy wyławianiu rybek - pamiętać jednak należy aby wielkość siatki była dostosowana do wielkości ryb. Teraz chciałbym abyście zakupili magnesy oraz pojemnik, ponieważ jak sami się niedługo przekonacie magnesy pomogą Wam w walce z glonami osadzającymi się na szybach akwarium, a odpowiedni pojemnik zaskoczy Was niejednokrotnie swoją przydatnością w wielu sytuacjach.

DRUGA CZĘŚĆ:
Po zakupieniu niezbędnych urządzeń przystępujemy do bardzo ważnego etapy, czyli "Codziennej pielęgnacji". Co mam na myśli? Ano włączanie i wyłączanie oświetlenia (najlepiej zainstalować wyłącznik czasowy), sprawdzanie temperatury wody, sprawdzanie funkcjonalności filtra, który w przypadku obniżenia wydajności powinien zostać wyczyszczony. Oczywiście należy również karmić rybki ;-) hehe!

TRZECIA CZĘŚĆ:
Wiadomym jest , że czynności wykonywane codziennie nie wystarczą do tego aby Wasze akwarium funkcjonowało prawidłowo. Oprócz tak oczywistych czynności jak karmienie rybek, będziecie musieli przynajmniej raz w tygodniu użyć zakupionego wcześniej odmulacza oraz magnesów. Będziecie musieli również usunąć zgniłe liście roślin, a Ci z Was, którzy zakupili mniejszy zbiornik będą także zmuszeni do cotygodniowej częściowej podmiany wody (właściciele większych akwariów mogą spokojnie przeprowadzać czynności związane z częściową podmianą wody raz na dwa, a nawet raz na trzy tygodnie). Podmiana wody w akwarium jest bardzo ważną czynnością i należy o niej ZAWSZE pamiętać. Dzięki temu pozbędziecie się szkodliwych substancji, które zakłócają prawidłowy rozwój rybek oraz roślin. Wskazane jest również cotygodniowe badanie parametrów wody (niestety bardzo wiele osób posiadających akwarium zapomina o tej, jakże istotnej czynności).

No cóż, tym oto sposobem zbliżamy się do końca. Jak to się mówi "wszystko co dobre się kończy" - ja jednak mam wielką nadzieję, że dla większości z Was to nie koniec, a dopiero początek tej fantastycznej przygody z akwarystyką. Mam również nadzieje, że pomogłem, przynajmniej niektórym z Was w stawianiu tych pierwszych, ale jakże ważnych w życiu każdego akwarysty, kroków. Co tu dużo mówić - AKWARYSTYKA TO JEST TO!! Trzymajcie się więc mocno i wpadajcie od czasu do sklepu MojeAKWARIUM I INNE ZWIERZAKI. POZDRAWIAM I DZIĘKUJE ZA UWAGĘ! :-)
 
<<< JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ? (cz.1)

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2018 - www.MojeAkwarium.pl