» » Neon Innesa (PARACHEIRODON INNESI)

Neon Innesa (PARACHEIRODON INNESI)

Data dodania: 25-01-2014 Wyświetleń: 1042
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
Neon Innesa (PARACHEIRODON INNESI)

Cześć! Mam pytanie, czy ktoś z Was wie co to są "jarzeniówki"? Nie? No to już wyjaśniam. Według mojej ukochanej żony "jarzeniówki", to Neony Innesa (PARACHEIRODON INNESI) oraz Neony Czerwone (PARACHEIRODON AXELRODI). W dniu dzisiejszym zajmiemy się tym pierwszym gatunkiem, czyli Neonem Innesa. 

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE HODOWLI:
W dniu dzisiejszym zajmiemy się tym pierwszym gatunkiem, czyli Neonem Innesa. Zaznaczmy jednak w tym miejscu, iż w niektórych sklepach akwarystycznych, rybka ta może występować również pod nazwą Bystrzyk Neonowy. Oczywiście obie nazwy są prawidłowe! Rybka ta należy do jednej z bardziej popularnych i najchętniej hodowanych rybek akwariowych, należących do rodziny Kąsaczowatych, pochodzących z Ameryki Południowej, a dokładniej z Peru. Nic w tym dziwnego! Wszyscy zapewne zgodzą się ze mną, że widok ławicy tych mieniących się kolorami rybek to niezapomniane doznanie dla ludzkiego oka. Chciałbym podkreślić w powyższym zdaniu wyraz "ławicy", ponieważ hodowanie pojedynczych egzemplarzy w akwariach mija się z celem. Po pierwsze rybka ta jest malutka, dorasta zaledwie do 4cm długości i hodowana pojedynczo, narażona jest na niebezpieczeństwo ze strony większych ryb. Po drugie osamotniona nie prezentuje się w akwarium już tak wspaniale! Jeśli chcecie hodować ją w swoim akwarium, a na dodatek w akwarium towarzyskim, to tylko i wyłącznie większą ilość osobników!!! O popularności tych rybek świadczy nie tylko ich piękny wygląda, ale przede wszystkich to, że nie wymagają one zbyt wielkiej uwagi akwarysty. Mimo wszystko należałoby zadbać o kilka ważnych rzeczy. Otóż Neon Innesa nie lubi zbyt jasnego podłoża, ani zbyt intensywnego oświetlenia. Uwielbia natomiast bujną roślinność! Pamiętać jednak należy o jeszcze jednym, mianowicie "jarzeniówki" muszą mieć gdzie popływać, więc pozostawienie wolnej przestrzeni do pływania jest jak najbardziej wskazane - najlepiej w przedniej części akwarium :-). Na zakończenie kilka słów o ulubionym temacie, czyli o rozmnażaniu ;-). Rozmnożenie Neonek Innesa w akwarium, to sprawa bez dwóch zdań wykonalna, niestety bardzo trudna i wymagająca od akwarysty sporej wiedzy. Aby zmusić nasze milutkie do złożenia ikry należy zadbać o, przyciemnione światło w akwarium, miękką wodę (odczyn: 5,0-5,5 pH) oraz o prawidłową temperaturę - najlepiej 25oC. Oczywiście musicie pamiętać o tym, iż Neon Innesa to żywe stworzonko i jeśli nie zechce, to za nic nie zmusicie jej... ...do wiecie czego ;). Niemniej jednak życzę powodzenia!
 
WŁAŚCIWOŚCI WODY:
  • Temperatura: 22-30oC
  • Twardość: 10-15on
  • Odczyn: 5,0-7,0 pH

WAŻNA WSKAZÓWKA:
Odróżnienie samca od samicy w przypadku Bystrzyka Neonowego to zadanie trudne i przeznaczone dla spostrzegawczych. Samce, bowiem s± nieznacznie smuklejsze!


O ŹRÓDŁACH:
Opisując powyższy gatunek ryby korzystałem z własnej wiedzy oraz z informacji zawartych między innymi w "Atlasie ryb akwariowych: Ponad 750 gatunków ryb", którego autorami są Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt. Oprócz tego korzystałem z "Mini Leksykonu Ryb Akwariowych", którego autorami są Adam i Edyta Adamscy. Serdecznie polecam obie pozycje!
 

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2018 - www.MojeAkwarium.pl