12
xjjsq4rvcqtmhk
Strona główna1 » PORADNIKI2 » OCZKO WODNE ZIMĄ
  • Royal Canin Breed
  • DOG BOWLS
  • DLA GRYZONI
  • LAS W SŁOIKU
  • AKWARIUM MORSKIE - AQUAFOREST
01234
0
alt

Producenci

Nowości w sklepie

123456

Systemy płatności

  • PayU

OCZKO WODNE ZIMĄ

Data dodania: 11-11-2018 Wyświetleń: 474
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
OCZKO WODNE ZIMĄ

Czy wiecie, że zbliża się najtrudniejszy okres dla naszych ryb żyjących w przydomowych oczkach wodnych? Nie zapomnijcie o nich ponieważ “Winter Is Coming” - to tak dla fanów “Gry o tron” ;)

Niestety większość przydomowych oczek wodnych, zwłaszcza tych gotowych z tworzywa sztucznego, nie osiąga wymaganej głębokości, która pozwoliłaby rybom spokojnie i bezpiecznie przezimować.


Tak więc jeśli posiadasz oczko wodne, które nie ma głębokości przynajmniej 1.2 m. zadbaj o swoje ryby i na czas zimy przetransportuj je do stojącego w pomieszczeniu, jakiegoś większego akwarium - koniecznie zadbaj w nim o dobrą filtrację i napowietrzanie!

Skoro już wspomniałem o napowietrzaniu, to powinny o nim pamiętać także osoby posiadające większe i głębsze stawy. Dlaczego? Otóż ilość rozpuszczonego w wodzie tlenu w okresie zimowym drastycznie spada, a jak wiadomo nie od dziś, brak tlenu może doprowadzić do tak zwanej “przyduchy” w oczku wodnym, a od tego, to już tylko krok do masowego śnięcia zwierząt.

Jak zatem zapewnić rybom dobre warunki do przezimowania?
Po pierwsze przed zimą powinniśmy wyciągnąć z oczka wodnego jak największą ilość obumarłych roślin oraz liści - przed wpadaniem liści do wody może uchronić nas specjalna siatka ochronna, która rozpięta nad stawem jesienią, zaoszczędzi nam czasu i pracy.
 
SIATKA OCHRONNA NA OCZKO WODNE, CHRONI PRZED WPADANIEM LIŚCI
 
 Po drugie powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości pompę napowietrzającą (kompresor). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sama pompa to tylko połowa sukcesu. Do pełnej satysfakcji będą potrzebne jeszcze takie akcesoria jak: wężyk, kamienie natleniające, dyfuzory, zaworki, rozdzielacze itp. Dzięki takiemu zestawowi napowietrzającemu nie tylko doprowadzimy odpowiednią ilość tlenu, ale także zapobiegniemy całkowitemu zamarznięciu powierzchni wody.

ZESTAW DO NAPOWIETRZANIA OCZKA WODNEGO

Gdy potrzebne urządzenia znajdą się już u nas w domu, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi ich użytkowania - oto one:

Wskazówka nr.1 Pompy napowietrzające przeznaczone do oczek wodnych mogą pracować wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ważne - pomp tego typu nie wkładamy do wody!! Powietrze doprowadzane jest za pomocą wężyków i rozprowadzane w wodzie za pomocą kamieni natleniających, dyfuzorów itp.  

Wskazówka nr.2 Pompy napowietrzające w okresie zimowym powinny pracować non-stop.  

Wskazówka nr.3 Pompy membranowe posiadają membrany, które w temperaturach minusowych sztywnieją. Uruchomienie pompy, która od dłuższego czasu stoi w temperaturze minusowej może doprowadzić do pękania sztywnych od mrozu membran. Przed podłączeniem takiej pompy, przenieś ją do ciepłego pomieszczenia, odczekaj “trochę” i dopiero wtedy ją podłącz.  

Wskazówka nr.4 Jeśli pompa będzie pracowała poniżej poziomu lustra wody, zamontuj zaworki zwrotne. Zaworki zwrotne zapobiegają cofaniu się wody, a tym samym chronią przed przypadkowym zalaniem pompy i jej uszkodzeniem.  

Wskazówka nr.5 Nie umieszczaj dyfuzora na dnie oczka wodnego! Osad znajdujący się na dnie będzie zapychał dyfuzor, a tym samym zmniejszy jego wydajność. Oprócz tego umiejscowienie dyfuzora na dnie sprawi, że całość znajdujących się tam zanieczyszczeń zacznie krążyć po całym stawie. Dyfuzor powinien być umiejscowiony około 30 cm. nad dnem.  

Wskazówka nr.6 Pompy napowietrzające do oczek wodnych, zwłaszcza pompy elektromagnetyczne należą do “dość głośnych” - myślę, że w niektórych wypadkach ta informacja może być istotna.

Oczywiście pompy napowietrzające, to nie jedyne urządzenia, które pomagają nam dbać o nasze ryby w oczku wodnym. Innym i także bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie grzałki zimowej. W tym miejscu z pomocą przychodzą produkty firmy AQUAEL, a zwłaszcza grzałka WINTERHOT PRO 150W.  

AQUAEL WINTERHOT PRO 150W

TEST GRZAŁKI AQUAEL WINTERHOT PRO 150W

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADNIKI
  • BIG_ZESTAWYDUO
0
0
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2020 - ZAW-COM