1 » 2 » Pielęgnica Managuańska (PARACHROMIS MANAGUENSIS)3

Producenci

Nowości w sklepie

123456

Systemy płatności

  • PayU
  • Credit Agricole Raty

SUPER PRODUKT

  • BIOKLAR_BOK

Pielęgnica Managuańska (PARACHROMIS MANAGUENSIS)

Data dodania: 10-04-2016 Wyświetleń: 907
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
Pielęgnica Managuańska (PARACHROMIS MANAGUENSIS)
To, że matka natura potrafi zaskakiwać wiedziałem od zawsze. Wiedziałem też, że kiedyś przyjdzie mi spotkać się z jedną z najpiękniejszych, a zarazem jedną z największych i najbardziej agresywnych pielęgnic. Mowa tutaj oczywiście o dorastającej do 50cm. długości Pielęgnicy Managuańskiej (PARACHROMIS MANAGUENSIS), która zamieszkuje wody Ameryki środkowej.

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE HODOWLI:
Jak już wspomniałem, ryba ta jest zaliczana do bardziej agresywnych, przejawiających instynkt terytorialny. Wszystkie te cechy, a więc rozmiar ryby i jej agresywność stawiają przed akwarystą nie lada wyzwanie. Wyobraźcie sobie, że do hodowli dwóch (parki) Pielęgnic Managuańskich potrzebny będzie zbiornik o wielkości minimum 400 litrów! Ci co mają doświadczenie w hodowli owej ryby, mówi± nawet o zbiorniku 700 litrowym!! Twierdz± oni również, iż w takim zbiorniku najlepiej trzymać jednego samca i trzy samice. Samce tego gatunku s± bardzo wybredne i nie zadowolą się pierwszą lepszą samicą :-). Tak informacyjnie, samice s± mniejsze od samców. O to, aby te pływające piękności czuły się dobrze w niewoli, musi zadbać każdy hodowca. Zaznaczmy, że nie jest to nic trudnego! Wystarczy włożyć w to troszkę pracy i pieniędzy. Chciałbym w tym miejscu przypomnieć o tym, że Pielęgnica Managuańska zamieszkuje wody wolno płynące (rzeki, strumienie), a co za tym idzie? Ano to, że bez porządnego systemu filtrującego nie możemy myśleć o sukcesach w hodowli. Dodatkowo należy zadbać o grubą warstwę piaszczystego podłoża. Wszystko dlatego, że ryby te należą do tak zwanych "kopaczy". W szczególności uwielbiają kopać podczas tarła :-). I tutaj uwaga! Jako, że wnętrze akwarium powinno zawierać wiele kryjówek zbudowanych z dużych kamieni, należy zadbać o solidne ich umocowanie. Najlepiej wykorzystać do tego celu silikon akwariowy! Na tym jednak nie koniec, ponieważ ten "olbrzym" uwielbia dużo jeść. Najbardziej lubi małe rybki, ale nie pogardzi także pokarmem mrożonym i roślinnym. Pokarm roślinny stanowi tylko dietę uzupełniającą. Na zakończenie jeszcze jedna ważna informacja. Rybki te nie lubi± zbyt intensywnego światła, dlatego też zaleca się umieszczenie w zbiorniku roślin pływających, które będzie trzeba od czasu do czasu dokupować :-)

WŁAŚCIWOŚCI WODY:
  • Temp: 22-30oC
  • Twardość: 10-20on
  • Odczyn: 7,2-8,0 pH

CIEKAWE INFORMACJE:
Pielęgnica Managuańska to ryba jadalna i ponoć bardzo smaczna. Ja jednak nie mogę sobie wyobrazić tej wspaniałej ryby na talerzu... brrr.... ;)


O ŹRÓDŁACH:
Opisując powyższy gatunek ryby korzystałem z własnej wiedzy oraz z informacji zawartych między innymi w "Atlasie ryb akwariowych: Ponad 750 gatunków ryb", którego autorami są Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt. Oprócz tego korzystałem z "Mini Leksykonu Ryb Akwariowych", którego autorami są Adam i Edyta Adamscy. Serdecznie polecam obie pozycje!
 

Przejdź do strony głównej
  • BIG_ZESTAWYDUO
0
0
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2019 - www.MojeAkwarium.pl