» » Pielęgnica Meeka (THORICHTHYS MEEKI)

Pielęgnica Meeka (THORICHTHYS MEEKI)

Data dodania: 10-04-2016 Wyświetleń: 368
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
Pielęgnica Meeka (THORICHTHYS MEEKI)
Pielęgnica Meeka (THORICHTHYS MEEKI) to dorastająca do 15cm długości rybka, która całkiem przypadkowo stała się moją ulubienicą. Jeszcze kilka miesięcy temu nie sądziłem, że tak będzie, a teraz!? Teraz zrozumiałem dlaczego ta niezwykła pielęgniczka cieszy się tak wielką popularnością.

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE HODOWLI:
Po pierwsze dlatego, że jest przepiękna i spoglądanie na nią sprawia niesamowitą przyjemność. Po drugie dlatego, że rybka ta nie wymaga od akwarysty większego doświadczenia. Powiedziałbym nawet, że jest ona rybką, która nie powinna sprawić problemów hodowlanych nawet tym początkującym :). Dodam jeszcze jedną informacje! Otóż każdy kto zadba o odpowiednie warunki w akwarium będzie mógł nacieszyć swoje oko widokiem licznego potomstwa. Zaznaczam też to, że odpowiednie warunki to nie tylko odpowiednia temperatura! Zacznijmy jednak wszystko od początku. Pielęgnica Meeka pochodzi z przepięknego miejsca, jakim niewątpliwie jest Meksyk. Zaliczana jest ona do tych co przejawiają instynkt terytorialny. Mimo tego, mogę z całą stanowczością stwierdzić, iż Meeka należy do łagodniejszych pielęgnic, które tylko podczas tarła stają się agresywna. Zastanawiacie się zapewne jakiej wielkości zbiornikiem należy dysponować, aby móc cieszyć się widokiem tej jakże pięknej rybki. Odpowiedź na to pytanie powinna Was ucieszyć, bowiem zbiornik wielkości 60 litrów, dla parki omawianych pielęgnic wystarczy. Jeśli jednak macie możliwość kupienia większego, to zróbcie to!! :-) Oczywiście, sam zbiornik to za mało! Ważne jest to jak urządzimy go w środku. I tutaj kilka malutkich wskazówek. Podłoże powinno być ciemniejsze i z drobnoziarnistego żwirku. Światło niezbyt intensywne - myślę, że kilka roślinek, także tych pływających pomoże rozwiązać ten problem. To jednak nie wszystko! Do kompletu brakuje jeszcze kilku ciekawych korzeni :-). Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a Wasze rybki będą miały się ku sobie, to będziecie świadkami magii narodzin :). Na zakończenie kilka słów o karmieniu. Pielęgnica Meeka nie należy do ryb wybrednych i zjada praktycznie wszystko co można kupić w sklepach. Nie oznacza to jednak, że wszystko smakuje jej tak samo! Z moich obserwacji wynika, iż pokarm żywy i mrożony należy do tego bardziej lubianego :-)

WŁAŚCIWOŚCI WODY:
  • Temp: 22-30oC
  • Twardość: 15-30on
  • Odczyn: 7,5-8,5 pH

INFORMACJE DODATKOWE:
Samiec jest większy od samicy, a na dodatek jego płetwa grzbietowa jest ostrzej zakończona! Ikra składana jest na oczyszczonych powierzchniach kamieni, korzeni oraz we wcześniej wykopanych w podłożu dołkach.


O ŹRÓDŁACH:
Opisując powyższy gatunek ryby korzystałem z własnej wiedzy oraz z informacji zawartych między innymi w "Atlasie ryb akwariowych: Ponad 750 gatunków ryb", którego autorami są Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt. Oprócz tego korzystałem z "Mini Leksykonu Ryb Akwariowych", którego autorami są Adam i Edyta Adamscy. Serdecznie polecam obie pozycje!
 

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2018 - www.MojeAkwarium.pl