1 » 2 » Pirania (SERRASALMUS NATTERERI)3

Producenci

Nowości w sklepie

123456

Systemy płatności

  • PayU
  • Credit Agricole Raty

SUPER PRODUKT

  • BIOKLAR_BOK

Pirania (SERRASALMUS NATTERERI)

Data dodania: 25-01-2014 Wyświetleń: 1325
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
Pirania (SERRASALMUS NATTERERI)

Ta bardzo drapieżna ryba żyjąca w wodach kontynentu Ameryki Południowej, dokładnie w dorzeczu Amazonki oraz Parany, to marzenie niejednego akwarysty. Niestety wymagania jakie stawia ten drapieżnik potencjalnemu hodowcy są ogromne - dotyczy to już dorosłych osobników. W pierwszej kolejności to oczywiście bardzo duży zbiornik, moim zdaniem minimum 400 litrów.

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE HODOWLI:
Uwierzcie, że i to może okazać się niewystarczające, ponieważ pirania ta osiąga naprawdę pokaźne rozmiary, nawet do 30cm! Jakby tego było mało, ryba ta jest bardzo agresywna i to nawet w stosunku do swojego gatunku. Głodna może nawet zabić! O bardzo widowiskowych, lecz krwawych walkach, do jakich dochodzi bardzo często nie wspomnę. W środowisku naturalnym występuje w dużych stadach, na co też trzeba zwrócić uwagę. Hodowanie dwóch, czy też trzech piranii nie ukaże ich piękna, a jedynie agresywność. Aby rozładować agresję zaleca się hodowanie przynajmniej ośmiu sztuk, oczywiście różnej płci. I tutaj pojawia się problem, ponieważ odróżnienie samca od samicy jest praktycznie niewykonalne, niemniej jednak możliwe. Równie trudne jak sama hodowla jest próba rozmnożenia piranii. Jeśli jednak marzymy o sukcesie w tej kwesti, to musimy zadbać o kilka innych ważnych, nawet rzekłbym najważniejszych czynników. Oczywiści mowa tutaj o odpowiedniej tempraturze, twardości i pH (poniżej dokładne informacje). Zaleca się również obsadzenie zbiornika roślinnością, wśród której samica składa jajeczka, które później są zapłodnione przez samca. Co ciekawe, samiec opiekuje się nimi, aż do momentu pojawienia się małych piranii. Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym, czym karmić tego wielkiego drapieżnika wyjaśnienie. Pirania (SERRASALMUS NATTERERI) najbardziej ze wszystkich smakołyków lubi żywe rybki oraz serca wołowe.

WŁAŚCIWOŚCI WODY:
  • Temperatura: 22-28oC
  • Twardość: 1-15on
  • Odczyn: 6,5-7,5 pH

WAŻNA WSKAZÓWKA:
Każdy hodowca piranii (SERRASALMUS NATTERERI) powinien zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia akwarium. Ryby te bardzo często rękę hodowcy traktują jako intruza, kąsając ją nierzadko do krwi.


O ŹRÓDŁACH:
Opisując powyższy gatunek ryby korzystałem z własnej wiedzy oraz z informacji zawartych między innymi w "Atlasie ryb akwariowych: Ponad 750 gatunków ryb", którego autorami są Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt. Oprócz tego korzystałem z "Mini Leksykonu Ryb Akwariowych", którego autorami są Adam i Edyta Adamscy. Serdecznie polecam obie pozycje!
 

Przejdź do strony głównej
  • BIG_ZESTAWYDUO
0
0
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2019 - www.MojeAkwarium.pl