1 » 2 » Razbora Klinowa (RASBORA HETEROMORPHA)3

Producenci

Nowości w sklepie

123456

Systemy płatności

  • PayU
  • Credit Agricole Raty

SUPER PRODUKT

  • BIOKLAR_BOK

Razbora Klinowa (RASBORA HETEROMORPHA)

Data dodania: 03-08-2013 Wyświetleń: 1537
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
Razbora Klinowa(RASBORA HETEROMORPHA

Witam serdecznie! Tym razem chciałbym przedstawić Wam moją ulubienicę, czyli Razborę Klinową. Ta malutka, dorastająca maksymalnie do 4,5cm długości, rybka występująca w Tajlandii, Malezji i Sumatrze jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych na świecie.

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE HODOWLI:
Cechą charakterystyczną tej rybki jest "KLIN", znajdujący się w części ogonowej - ten czarny trójkąt ;). Ciekawostką jest to, że bardziej doświadczeni akwaryści potrafią rozróżnić płeć ryby, właśnie po kształcie owego klina. Jak oni to robią!? Nie mam pojęcia! Mnie się ta sztuka nie udała :(. Generalnie rzecz ujmując, rozróżnienie płci akurat u tych rybek jest bardzo trudne. Jedynymi różnicami jakie udało mi się dostrzec są: wielkość i ubarwienie. Samiec jest zdecydowanie mniejszy, a jego ubarwienie bardziej intensywne. Aby zapewnić Razborze Klinowej prawidłowy rozwój należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, mianowicie w środowisku naturalnym ryby te występuje w bardzo dużych stadach. Hodowanie ilości mniejszej niż 10szt jest niewskazane! Podczas hodowli tej rybki należy również wziąć pod uwagę jej upodobania. Otóż Razbora ta uwielbia gęsto zarośnięte akwarium, które nie powinno być mocno oświetlane. Zbyt intensywne światło sprawia, iż rybki nie czują się zbyt komfortowo. Jeśli zastanawiacie się na rozmnożeniem Razbory Klinowej, to muszę Was zasmucić, bowiem nie jest to sprawa prosta, nie mniej jednak wykonalna i przynosząca wiele satysfakcji. Przepiękny widok! Samica odwraca się i składa ikrę na spodniej części liścia. Oczywiście tej jakże cudownej chwili towarzyszy samiec, który zapładnia jaja...   Jednak, tak jak wspomniałem rozmnożenie Razbory Klinowej jest zadaniem trudnym. Aby odnieść sukces zaleca się oddzielenie na okres jednego tygodnia rybek mających się ku sobie. Przez te siedem dni przygotowujemy całkowicie osobne akwarium, w którym nasza parka przystąpi do tarła. Musimy zadbać o odpowiednie warunki (właściwości wody). Nie może również zabraknąć roślinności. Zaleca się umieszczenie w owym akwarium tarliskowym kępki zwartek. Po przygotowaniu takiego zbiornika, przechodzimy do kolejnego etapu, mianowicie do wpuszczenia naszych przyszłych rodziców. Pamiętać należy o oświetleniu, które nie powinno być intensywne! Ikra, tak jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło! Na zakończenie warto zaznaczyć, iż Razbora to bardzo towarzyska i spokojna rybka, która nadaje się do akwarium wielogatunkowego.
 
WŁAŚCIWOŚCI WODY:
  • Temperatura: 24-30oC
  • Twardość: 5-12on
  • Odczyn: 6,0-6,5 pH

WAŻNA WSKAZÓWKA:
Wszystkie osoby, które chcą rozmnażać Razborę Klinową, powinny zadbać o to, aby materiał genetyczny ryb był jak najbardziej zróżnicowany! Dzięki temu unikniecie wielu przykrych zjawisk. Zjawisk do których niewątpliwie należy: karłowaty wygląd, brak intensywnego ubarwienia, podatność na wszelkiego rodzaju choroby.


O ŹRÓDŁACH:
Opisując powyższy gatunek ryby korzystałem z własnej wiedzy oraz z informacji zawartych między innymi w "Atlasie ryb akwariowych: Ponad 750 gatunków ryb", którego autorami są Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt. Oprócz tego korzystałem z "Mini Leksykonu Ryb Akwariowych", którego autorami są Adam i Edyta Adamscy. Serdecznie polecam obie pozycje!

Przejdź do strony głównej
  • BIG_ZESTAWYDUO
0
0
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - 2019 - www.MojeAkwarium.pl